Carl Lewis, sportovec: životopis, úspěchy ve sportu

Carl Lewis - unikátní americký atlet. Stal se olympijským vítězem v několika disciplínách -sprinterskom běhu a skoku do dálky. Všichni ve své koťátko 9. nejvyšší důstojnost ocenění čtyř olympijských her.

dětství sportovec

Carl Lewis se narodil v Birminghamu (Alabama) v roce 1961. Velký sportovní poprvé udeřil fantazie na 7 let, když viděl televizní výkonnost amerického skokana Bob Beamon. Na olympijských hrách v Mexico City Beamon odletěl do 8 metrů 90 centimetrů. Tehdy ještě pod názvem skok ve století XXI. Ve skutečnosti, jeho záznam byl rozbit v roce 1991 další Američan Mike Powell na Světovém poháru (odletěl do 8 metrů 95 centimetrů). Při dosažení Olympics Beamon zůstává nepřekonatelný.

Pak, v 68., ohromil Carla Lewise okamžitě po vysílání vyšel na dvůr změřit délku vozu, zaparkovaného u domu. Chtěl se osobně představit, co 8, 90.

Jeho otec byl sportovní trenér, takže Lewis od dětství věděl hodnotu metr a sekundu v tomto sportu. Sportovní implicitní byla celá rodina. Matka stála v závodě s překážkami na Panamerické hry.

Nicméně, rodiče nechtěli dát svého syna ke sportu. Jsme povzbuzeni v něm touhu po hudbě, zpěvu a tance. On sám ví, co těžký podíl. Ve stejné době, ještě na střední škole působil v paralelním fotbalu, plavání a běhání.

V roce 1971, při školních závodech Carl Lewis ukázala dobré výsledky při skoku do dálky. Po slavnostním ceremoniálu, byl osloven cizincem, který ho pochválil a předpověděl budoucí šampión, pokud bude pokračovat ve stejném duchu. Takže Lewis se setkal s další legendou sportu - Jesse Owens. Carl o tom slyšel poprvé. Takže celou noc můj otec mu řekl o jeho neuvěřitelné atletické výkony: pět světových rekordů za 45 minut v roce 1935, vítězství na olympijských hrách. Lewis sám přiznává, že to bylo ve večerních hodinách se konečně rozhodl pro sebe, že by bylo skvělý sportovec.

První úspěchy

Nicméně, kariéru ve sportu téměř skončila v roce 12 let za sebou. Hraní ve dvoře, když poranil pravou šlachu. Zranění bylo tak vážné, že lékaři ho důrazně doporučuje, aby zapomenout na lyžích navždy.

Ale Charles nechtěl poslouchat. Sotva zotavil, vrátil se do sektoru pro skoky. O rok později dosáhl výsledku 5, 5 metrů. V 17 letech, jeho záznam byl 7 metrů 85 centimetrů.

Jakmile se otočil 18, byl zařazen do amerického týmu v atletice. On usilovně připravuje na moskevské olympiády. Ale kvůli válce v Afghánistánu, byl nucen k bojkotu her, spolu s celým americkým týmem.

Z tohoto důvodu, pokračoval ke studiu na univerzitě v Houstonu a vlakem.

Univerzální sportovec

Lewis se neomezuje jen na skok daleký. Aktivně se podílí na chodu. V roce 1981, soutěž v Dallasu jeden den vyhrál závod na 100 a 200 metrů, stejně jako ve skoku dalekém.

V tomto případě jsou trenéři trval na tom, že doba jeho idolu Owens dávno pryč a v atletice musí být zvolen úzkou specializaci.

Olympijské hry v Los Angeles,

Navzdory tomu, na olympijských hrách v Los Angeles v roce 1984 v několika disciplínách hrál Carl Lewis. Atlet sprintu a skok na délku.

První zlatou olympijskou medaili v jeho kariéře, vyhrál 100 metrů. Ve finále běžel po dobu 9, 99 sekund před dvě desetiny svého krajana Sam Greddi. V ženských 200 metrů, Lewis nastavit olympijský rekord se skóre 19, 8 sekund.

Třetí zlatou medaili získal v relé 4 o 100 metrů. V závěrečném závodě, Lewis předvedl v posledním stádiu. Američané téměř sekundu dopředu týmů Jamajky a Kanadě.

Ale snad nejdůležitější byl dlouhý skok pro něj. Už v kvalifikaci oznámil sám, odešel na 8 metrů 30 centimetrů. Na konci, na první pokus, se ukázalo, výsledek 8, 54 m. Běžce Australian Gary Hani skóre 30 cm horší. Takže, už ve své první olympiády Carl Lewis, jehož životopis byl nyní zcela věnován sportu se stal mistrem čtyřnásobný.

olympijských hrách Soul

V předvečer olympijských her v Soulu, Lewis našel vážný uchazeč. Sportovec Ben Johnson Kanady. Náhle začal a byl schopen učinit rozhodující průlom na povrch.

Před hrách v Soulu, Lewis dokázal předjet několikrát, ale v olympijském finále na 100 metrů na cílové čáře první byl Johnson. Běžel vzdálenost v 9, 83 sekund. S výsledkem 9, 92 sekund bylo Carl Lewis. Doping skandál vypukl v této disciplíně. Johnson přistižen při užívání nelegálních drog. Vítězství nakonec šel do Lewise a jeho výsledek byl uznán jako světový rekord.

Ve vzdálenosti 200 metrů Lewis běžel druhý, čímž se získá krajan Joe Deloach 4 setiny sekundy.

Šestý zlatá medaile přinesl skok do dálky. Lewis se objevil důstojný soupeř - další Američan Mike Powell. Karl dokonce připustil v kvalifikaci ho. Ale ve finále, ve čtvrtém pokusu odletěl do 8 metrů 72 cm. Powell je v nejlepším pokusu o jeden centimetr nestačí 8, 5 metrů.

Bimon poražený

Dream překonat jeho idol Bob Beamon Lewis oceňována od dětství. V oblasti vzdělávání, už ukázal podobné výsledky na 8, 90 m, ale na oficiálním zahájení dosud nebyl vyskočil.

Stalo se to v roce 1991 na mistrovství světa v Tokiu. Lewis opět soutěžil se svým hlavním rivalem Powell. Av nejlepším pokusu o skóre 8 metrů 91 centimetrů. Beamon poražen. Ale radost byla krátká-žil Karl. Jeho záznam trvalo jen několik minut. Ve svém dalším pokusu Powell odletěl do 8, 95 m. Tento výsledek je stále nepřekonatelný až do dnešního dne.

Barcelona

Olympijské hry v roce 1992 se stal třetím v Lewisově kariéře. 100 a 200 metrů, on nehrál kvůli zdravotním problémům. Ale v závodě štafet vyhrál zlato znovu.

V sektoru pro skok do dálky Lewise v prvních pokusů ukazují výsledek 8, 67 m. Powell celé finále se ho snažil přiblížit. Ale v jeho posledním skoku ukázal pouze 8, 64 olympijské zlato opět objevil v Lewise.

Poslední olympijských hrách

olympijských hrách v Atlantě, Lewis byl již 35 let. Mnozí už není věřil. Ve skutečnosti byl pronásledovaný zraněními a smůly. Na základě kvalifikačních kolech na olympijských hrách, ukázal pouze třetí výsledek, ale neopustil svou touhu jít do soutěže. Doma, mnozí z nich dokonce začal smát.

V kvalifikaci Lewis potřeba všechny tři pokusy ukazují výsledky, což mu umožnilo hrát ve finále. Jeho hlavní soupeř byl ještě mladý Powell, držitel světového rekordu, který snil vyhrát olympijské zlato. Finále rozložil dramaticky. V prvním pokusu Lewis rýč, Powell 7 ukazuje výsledek 89 m, a stává se nejlepší francouzské Emmanuel Bange (8, 19 m). Ve druhém pokusu, Lewis odjíždí v 8, 14 m. Rozhodující stává třetí. Karl vyskočil přesně 8, 5 metrů. Výsledkem je, že žádný z jeho soupeřů nemůže ani přiblížit k tomuto výsledku.

Druhý bude jamajský James Beckford (8, 29 m), bronz na americkou zelenou Gioia (8, 24 metrů). Powell s nejlepším skoku 8, 17 m pouze pátý. V posledních třech pokusech zoufale riskoval, ale vždy postaví na trati.

Jako výsledek, Carl Lewis (přezdívka - Great Karl), stává se devětkrát olympijský vítěz a majitel stříbrné medaile.

Kromě toho, že má k dispozici 8 zlatých medailí na mistrovství světa - v ženském 100 metrů relé a skok do dálky.

On je nyní 55 let a žije ve Spojených státech. Je autorem řady knih o zdravém životním stylu, podporuje sportovní zboží.